10 Baltic Business Forum – Energia  dla  rozwoju

10. Baltic Business Forum zakończone. W dniach 18- 20 kwietnia, w Świnoujściu, odbyła się wyjątkowa konferencja. Co o tym zdecydowało?

Po pierwsze,  goście  specjalni  Baltic Business  Forum. 18 kwietnia uczestniczył w debacie otwarcia i potem przysłuchiwał się kolejnym dyskusjom  pan Jerzy Kwieciński, Minister Inwestycji i Rozwoju. Gościem BBF był  pan Taras Tokarski, Zastępca Ministra Rozwoju Regionalnego Ukrainy do spraw Euroropejskich. Obaj ministrowie debatowali na temat znaczenia strategii regionalnych dla  rozwoju państw Unii Europejskiej i jej sąsiadów. 19 kwietnia były Wiceminister Energii  pan Andrzej Piotrowski i Prezes Urzędu Regulacji Energetyki  pan Maciej Bando spierali się o to, co ważniejsze dla bezpieczeństwa energetycznego Polski: europejska Unia Energii  i polityki wspólnotowe czy też  opieranie się  na własnych zasobach energetycznych  i własnej infrastrukturze. Ciekawe uwagi do tej debaty wniósł prof. Jerzy Buzek, były premier i Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, który ze Strasburga przekazał   kilkunastominutowe  przesłanie do uczestników BBF. 19 kwietnia prof. Grzegorz Kołodko, w wykładzie, zastanawiał się, dokąd zmierza świat, jakie są zagrożenia i możliwości dla wzrostu gospodarki globalnej i polskiej. 20 kwietnia z uczestnikami BBF dyskutował, a potem spotkał się z mieszkańcami Świnoujścia,  dr Adam Bodnar- Rzecznik Praw Obywatelskich. Trudno zapomnieć dyskusje z  udziałem  prof. Michała Kleibera, który przez dwie kadencje był Prezesem PAN; dr. Pawła  Kowala, współpracownika L. Kaczyńskiego i eksperta polityki wschodniej; posła Michała Jacha, przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej Sejmu; gen. dyw. Piotra Patalonga, byłego dowódcy Wojsk Specjalnych; prof. Andrzeja Kicińskiego z PAN, specjalizującego w nowym podejściu do kwestii energii. Każdy panelista BBF był wyjątkowy, z racji kompetencji i kultury prowadzenia sporu.

Po drugie, o wyjątkowości 10. Baltic Business Forum zdecydowała koncepcja konferencji. W założeniu organizatorów miała wspierać współpracę gospodarczą w Regionie ABC,  Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne. To nawiązanie do idei Międzymorza, która na początku XX wieku ogłosił Józef Piłsudski. To także nawiązanie do polskich koncepcji budowania połączeń infrastrukturalnych i energetycznych na osi Północ-Południe, promowanych po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej. Wreszcie, widoczny jest związek koncepcji BBF z projektem Trójmorza, zaprezentowanym przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Przy czym projekt polskiego Prezydenta obejmuje tylko państwa UE, twórcy BBF odwołują się do regionu poszerzonego o Ukrainę i Turcję. Dlatego w dyskusji o bezpieczeństwie w regionie wzięli udział przedstawiciele Leonardo Helicopters (właściciel PZL Świdnik), UkrOboronProm (ukraińskiego, państwowego potentata zbrojeniowego) i Motor Sich ( ukraińskiej, prywatnej firmy lotniczej). Dyskutowali o możliwościach współpracy technologicznej i przemysłowej przy projektach śmigłowcowych dla wojska i służb ratowniczych. Podczas BBF ogłoszono ważny projekt, związany z polskim i ukraińskim rynkiem pracy, pod nazwą „Partnerstwo i zatrudnienie”. Inicjatorami  projektu są Jacek Piechota, Prezes  Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej i Vasyl Voskoboiniuk, Prezes Ogólnoukraińskiej Asocjacji Agencji Zatrudnienia. Bez ludzi, pracowników, ekspertów, migracji na uczciwych warunkach,  trudno mówić o współpracy gospodarczej w regionie.

Po trzecie, o wyjątkowości BBF decyduje też otwarty charakter konferencji. Goście i paneliści BBF spotykali się z mieszkańcami i kuracjuszami Świnoujścia w ramach otwartego BBF Cafe. Spacerujący  świnoujskim deptakiem  mogli zbadać słuch w słuchobusie Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, wiodącej w skali świata placówki badawczej i leczniczej. W tegorocznym  BBF uczestniczył prof. Krzysztof Kochanek, sekretarz rady naukowej tego instytutu.

Po czwarte, wyjątkowi byli uczestnicy 10. BBF. Prezydenci polskich miast (m.in. Konina, Ostrowa Wielkopolskiego, Legnicy), przedstawiciele hromad z obwodu charkowskiego Ukrainy, pracownicy ukraińskich firm turystycznych, którzy poznawali walory Zachodniopomorskiego, tureccy, ukraińscy i polscy przedsiębiorcy

Trudno opisać wszystkie walory Baltic Business Forum. To konferencja bogata programowo, ambitna, międzynarodowa. Organizator BBF-Międzynarodowe Stowarzyszenie Europa- Północ- Wschód z powodu jubileuszowej,  10. edycji  konferencji , ustanowiło  Nagrodę BBF „Energia dla rozwoju”. Jej laureatami zostali: w kategorii samorząd- samorząd miasta Świnoujścia; w kategorii firma- Kulczyk Investments; w kategorii człowiek- Burak Pehlivan, Prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Biznesu Ukraińsko-Tureckiego.

Za rok zapraszamy na 11.  Baltic Business Forum, w Świnoujściu  generujemy energię  dla rozwoju firm, społeczności lokalnych i ludzi.

Dariusz Szymczycha, wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia  Europa- Północ-Wschód.