Konferencja prasowa Kampanii Społecznej „Partnerstwo i Zatrudnienie”

21 listopada w Centrum prasowym PAP odbyła się konferencja prasowa, podczas której została zaprezentowana kampania społeczna „Partnerstwo i Zatrudnienie” zainicjowana i prowadzona przez Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą. Głównym celem Kampanii jest zwalczanie patologii na rynku zatrudnienia Ukraińców w Polsce, walka ze stereotypami związanymi z migracją, a także pomoc i wsparcie w procesie adaptacji pracowników z Ukrainy, którzy wypełniają lukę na polskim rynku pracy.

Jak zaznaczył wiceprezes PUIG Andrzej Drozd, według badań ankietowych przeprowadzonych przez PUIG w sierpniu br. 83% firm decyduje się na zatrudnienie cudzoziemców z powodu braku pracowników o wymaganych kwalifikacjach, 77% pracodawców nie zatrudniło cudzoziemców na czas z powodu trudnych procedur zatrudnienia, w wyniku czego 29% firm straciło zlecenia lub kontrakty.

Tymczasem w Niemczech został uzgodniony projekt zmian prawa imigracyjnego, który ułatwia dostęp cudzoziemców spoza UE do niemieckiego rynku pracy. W grudniu zaczyna się proces legislacyjny projektu ustawy, i już na początku roku przepisy mogą wejść w życie. W opinii Przewodniczącego Komitetu PUIG ds. Migracji i Zatrudnienia Pawła Kułagi może to skutkować odpływem z Polski kilkuset tysięcy najcenniejszych ukraińskich fachowców: „Spadną oczywiście wpływy do ZUS-u i do Urzędu Skarbowego. Ukraińscy pracownicy także stanowią dużą grupę konsumencką, na co dzień Ukraińcy przyczyniają do wzrostu naszego PKB”.

Według badań przeprowadzonych przez Ogólnoukrainskie Stowarzyszenie Agencji ds. Międzynarodowego Zatrudnienia, w Polsce chce pracować 26% Ukraińców, w Niemczech – 37%. Prezes Stowarzyszenia Vasyl Voskoboynik powiedział, że po 2014 roku Polska jako jedyny europejski kraj otworzyła się na pracowników z Ukrainy, wprowadzając system oświadczeń, jednak teraz to nie wystarczy: „Potrzebna jest kampania marketingowa, która by pokazywała atuty Polski jako kraju bezpiecznej pracy”.

Zdaniem Witolda Klausa, Prezesa Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, partnera kampanii „Partnerstwo i Zatrudnienie”, należy zmienić cały system, stawiając na jego elastyczność, zaufanie do migrantów i pracodawców, legalność pracy. „Powinniśmy myśleć również o tym, że pracownicy z Ukrainy to nie jest siła robocza. Myślimy o cudzoziemcach w kontekście pracowników, a nie w kontekście osób, które mają swoje potrzeby, swoje rodziny, które chcą tu osiąść, czasami zarobić i wrócić, a czasami zbudować sobie życie w nowym państwie”, – podkreślił ekspert. Jako narzędzia wsparcia i integracji Ukraińców w Polsce PUIG wraz z partnerami przygotowują infolinię doradztwa prawnego dla pracowników z Ukrainy oraz platformę internetową partnerstwo.info, stanowiącą informacyjną platformę dla pracodawców, pracowników z Ukrainy oraz organizacji, związanych z kwestiami migracyjnymi.

Wideo z Konferencji Prasowej

Publikacje:

Rzeczpospolita

Polskie Radio