Misja gospodarcza ukraińskich przedsiębiorców w Polsce

W dniach 27-30 listopada 2017 r w ramach polskiej pomocy rozwojowej „Polska Pomoc” MSZ RP odbyła się misja gospodarcza ukraińskich przedsiębiorców, przesiedlonych w wyniku konfliktu na Wschodzie z terenów objętych walkami do Kijowa, organizatorem której w porozumieniu z Ambasadą RP w Kijowie była Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza.

Ukraińska grupa składa się z przedstawicieli 5 firm, reprezentujących różne branże:

TECHNOFORCE – Urządzenia sanitarne, hydrauliczne, wiertarki i osprzęt wiertniczy

FIRE PROTECTION – Podłogi i farby polimerowe antypożarowe

SKYTOWN – Elewacje budynków mieszkalnych i użytkowych

KADAR – Obuwie

Ksenia Gospodinova – Odzież damska

Program misji gospodarczej odbył się z udziałem Agencji Rozwoju Mazowsza w Warszawie w siedzibie,  której w dniu 28 listopada 2017 r. miały miejsce prezentacje wyżej wymienionych firm oraz spotkanie w formacie B2B z przedstawicielami polskiego biznesu oraz z kancelariami prawnymi, m.in.: Maciejka Footwear, Mac Auditor,  Personalis, Piłat i Partnerzy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych, Schneider Group, TIM Service.

Polscy przedsiębiorcy mieli okazje zapoznać się z niezwykle ciekawymi  prezentacjami swych ukraińskich partnerów, okazującymi ich osiągniecia i profil działalności. Nawiązane podczas spotkania kontakty będą kontynuowane i zapewne zaowocują ścisłą współpracą miedzy uczestnikami wydarzenia.

Po zakończeniu części szkoleniowej goście z Ukrainy mieli okazję zwiedzić warszawskie atrakcje turystyczne – Zamek Królewski w Warszawie oraz zabytki Starego Miasta.

W dniu 29 listopada 2017 r. w ramach realizacji programu wizyty miał miejsce wyjazd do Ptak Fashion City w Rzgowie koło Łodzi – największego w Europie Środkowo-Wschodniej Centrum Handlowo-Wystawienniczego, z którym zapoznał uczestników misji Dyrektor ds. Rozwoju Ptak SA Pan Robert Baranowski oraz w wyczerpujący sposób odpowiedział na pytania uczestników dot. warunków współpracy z Centrum w dziedzinie odzieży i przemysłu lekkiego. Gości z Ukrainy mieli również okazję zapoznać się z firmami już reprezentowanymi w halach ekspozycyjnych i sprzedażowych kompleksu Ptak Fashion City.

Po zakończeniu części merytorycznej organizatorzy misji zadbali również o to, by goście z Ukrainy zapoznali się ze słynącą ze swych secesyjnych zabytków architekturą Łodzi i odbyli długi spacer po znanej nie tylko w Polsce ulicy Piotrkowskiej.

W ocenie zarówno uczestników z Polski jak i gości z Ukrainy program wydarzenia był wyczerpujący i obejmował najważniejsze zagadnienia, interesujące obie strony.