Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza radzi „Jak zatrudniać obcokrajowców”

Czy Komunikacja Miejska jest gotowa na pracowników z zagranicy? Czy pracownik z zagranicy jest tańszy niż pracownik z Polski? Między innymi na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy Seminarium zorganizowanego przez Izbę Gospodarczą Komunikacji Miejskiej i Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą.    

Podczas spotkania w siedzibie Ośrodka Szkolenia Miejskich Zakładów Autobusowych Warszawie debatowano o warunkach i procedurach pracy obcokrajowców w Polsce. Poruszono ważny temat dotyczący procedury zatrudniania obcokrajowców w charakterze kierowców. Głos w tej sprawie zabrał Piotr Ryło z Urzędu Pracy Miasta Stołecznego Warszawy.

O bieżących zmianach legislacyjnych w zakresie zatrudniania obcokrajowców mówiła Daniela Riabova – ekspert ds. Rynku Pracy z Przedstawicielstwa Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej w Krakowie.

Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą reprezentował dyrektor Sławomir Szymusiak, który przedstawił kwestie związane z kosztami zatrudniania obcokrajowców. „Obecnie procedura zatrudniania obywateli z zagranicy jest procedurą długotrwałą i pracochłonną. Cudzoziemiec, wbrew powszechnie panującym opiniom nie jest pracownikiem tańszym niż Polak, co więcej można powiedzieć, że w wielu przypadkach jest nawet droższy” mówi dyr. Szymusiak.

Podczas Seminarium zaprezentowano również oferty firm pośrednictwa pracy. Poza przedstawicielami PUIG i IGKM w spotkaniu wzięli udział reprezentanci Europejskiego Centrum Edukacyjnego Centrus-agencja zatrudnienia East West Work Polska, JDM Group oraz Praca Plus Sp. z o.o.