Polsko-Ukraińska współpraca podczas VIII edycji BBF

Po raz ósmy Baltic Business Forum odbyło się w Świnoujściu w dniach 14-16 września 2016 roku. W tym roku gościem honorowym tak ważnego wydarzenia była Turcja.

Baltic Business Forum stara się intensyfikować współpracę gospodarczą na obszarze od Bałtyku i Adriatyku po Morze Czarne. – „By w pełni wykorzystać polski potencjał gospodarczy potrzebujemy współpracy z partnerami. Szerokie możliwości rozpościerają się zwłaszcza na wschód i południe od naszych granic” – powiedział prof. Michał Kleiber, były minister nauki i prezes PAN, obecnie szef Rady Naukowo-Programowej Baltic Business Forum, w wystąpieniu inauguracyjnym.

mg_1544_mod

Podczas inauguracji Forum podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy:

  • Międzynarodowym Stowarzyszeniem Przedsiębiorców Ukrainy i Turcji
  • Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą
  • Polsko-Turecką Izbą Gospodarczą
mg_1471_mod

Tradycyjnie w debatach Forum uczestniczyli goście z Ukrainy. W głównej sesji „Polskie i tureckie firmy na rynkach zagranicznych – kierunki i modele rozwoju eksportu” moderowanej przez Prezesa Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Jacka Piechotę, uczestniczyli m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju RP Jerzy Kwieciński, Prezes PAIiZ Bartłomiej Pawlak, Prezes KUKE Marek Czerski oraz Wicedyrektor ds. Rozwoju „UkrOboronProm” Artur Cheruvimov.

mg_1566_mod

Podczas sesji przedstawiono kierunki reform polskiego systemu wsparcia inwestycji zagranicznych i wymiany gospodarczej przez instytucje rządowe – w tym nowo tworzoną Agencję Handlu i Inwestycji.

Uczestnicy Forum otrzymali szeroką informację na jaką pomoc mogą liczyć inwestorzy ukraińscy w Polsce oraz jakie działania służyć będą wsparciu polskich firm na rynkach trzecich, w tym na rynku ukraińskim.

Duże wrażenie na uczestnikach Forum wywarła prezentacja UkrOboronPromu, pokazująca potencjał współpracy przedsiębiorstw z grupy UkrOboronPromu z firmami polskimi i tureckimi – również na rynkach trzecich – w sektorze zbrojeniowym, ale także i w produkcji cywilnej.