Pop Ivan Sky Marathon zakończono

W dniu 19.08.2017 r  godz. 8.00 w miejscowości Luchy rozpoczął się bieg o Puchar Prezesa Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Pop Ivan Sky Marathon. Ultra maratończycy mieli do pokonania 60 km trasę biegnącą przez najwyższe pasmo górskie Karpat Ukraińskich – Czarnohora. Wysokość przewyższeń jakie mieli do pokonania to 3 700 m co równa się 1 200 piętrom.

Magia Karpat i hojność sponsorów fundujących nagrody spowodowała, że na starcie stanęło około 300 zawodników wyczerpując limit określony przez Dyrekcję Parku Karpackiego. Poza sportowcami z Ukrainy i Polski biegli między innymi Niemcy, Finowie a nawet zawodnicy z Izraela i Australii.

To nie był łatwy bieg. Kamieniste zbocza gór i temperatura ok. 30 stopni C były kolejnym sprawdzianem dla ludzi, którzy nie znają słowa “nie dam rady”. Tak było i tym razem. Ani groźny szczyt Pop Ivana ani pozostałe nie powstrzymały zawodników aby  po długim biegu (niektórzy potrzebowali 14 godzin) pochylić głowę aby zawisł na szyi medal dokumentujący niezwykłe osiągnięcie.

O godzinie 18.00 w bazie głównej biegu w Kvasach odbyła się dekoracja najszybszych. Nagrody wręczała Pani Prezes MGGP S.A. Tarnów głównego sponsora biegu Pani Ewa Laskosz gratulując zwycięzcom wspaniałych wyników.

Nazwa biegu i jego trasa nie są przypadkowe o czym w swoim przemówieniu do  zawodników powiedział Jacek Piechota, Prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. W roku 1936 na szczycie góry Pop Ivan o wysokości 2 022 m. n.p.m. ukończono budowę polskiego obserwatorium astronomicznego. Różne wydarzenia związane z obiektem zapisały się w  historii. Ale ważne jest co teraz i co my. Z inicjatywy Prezydentów Polski i Ukrainy rozpoczął się remont obserwatorium. Zostanie wyposażone w nowoczesny sprzęt do badań i będzie służyło polskim i ukraińskim naukowcom. To kolejna inicjatywa współpracy narodów Polski i Ukrainy gdzie Izba zaznacza swoją obecność. Wspomniał też o wielkim przedsięwzięciu opracowanym przez Izbę, a które rozpoczęto realizować. To Akademia Miast. Projekt, który przygotuje Ukrainę aby przystąpienie do Unii Europejskiej jak najszybciej przełożyło się na dobrobyt mieszkańców Ukrainy a zwłaszcza młodych ludzi.

Na mecie witał zawodników a następnie wręczał puchary zwycięzcom Sergiy Basarab, Zastępca Przewodniczącego Iwano-Frankowskiej Rady Obwodowej. Dumny ściskał ręce zwycięzcom, którymi w tym roku okazali się zawodnicy z Ukrainy.

Ukraina i Karpaty na pewno jeszcze nie raz będą gościć biegaczy z całego świata. To piękny kraj i wspaniali ludzie. Ponadczasowe wartości, które są w ich naturze to potrzeby naszych czasów.