Przewagi komparatywne Polski i Ukrainy – jak zwiększyć efektywność współpracy i maksymalizować korzyści

W dniu 25 listopada br. podczas Centralnych Targów Rolniczych 2016 odbyło się polsko-ukraińskie forum administracji i biznesu branży rolno-spożywczej pt.: „Przewagi komparatywne Polski i Ukrainy – jak zwiększyć efektywność współpracy i maksymalizować korzyści” organizowane przez Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą we współpracy z Ptak Warsaw Expo. Po zakończeniu Forum przedsiębiorcy obu państw uczestniczyli w sesji B2B dotyczącej współpracy polsko-ukraińskiej w sektorze rolno-spożywczym.

dsc_0745

Na powitanie uczestników Forum przybył Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Grzegorz Kapusta, który podkreślił perspektywy rozwoju współpracy polsko-ukraińskiej oraz wskazał na niektóre projekty z powodzeniem realizowane, m.in. w ramach programu PL-BY-UA.

Aktualny stan rozwoju polskiego sektora rolno-spożywczego przedstawiła Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP – Magdalena Józefecka, podkreślając potencjał produkcyjny polskiego sektora rolno-spożywczego oraz prezentując ofertę eksportową.

dsc_0752

Analizę porównawczą sektora rolno-spożywczego Polski i Ukrainy szczegółowo przedstawiła mgr Mirosława Tereszczuk z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Porównując ceny producenta w Polsce i na Ukrainie można było zobaczyć wyraźną przewagę cenową na rynku ukraińskim w mięsie i jego przetworach oraz świeżych owocach i warzywach. Natomiast Ukraina okazuje się być konkurencyjna cenowo w produkcji zbóż i roślin oleistych, a także w produkcji miodu naturalnego.

Polska i Ukraina posiadają wzajemne przewagi komparatywne w zupełnie innych produktach. Co oznacza, że zarówno Polska na Ukrainie, jak i Ukraina w Polsce mogą konkurować niektórymi swoimi produktami rolno-spożywczymi, uzupełniając się nawzajem.

dsc_0767

Cechy skutecznego inwestowania w ukraiński agrobiznes oraz idące za tym korzyści i możliwości przedstawiła Oksana Kryzhanovska, adwokat, partner firmy prawniczej ALEXANDROV&PARTNERS, Przewodnicząca Komisji ds. Inwestycji ICC Ukraine.  Jako przykład dobrej praktyk  podano firmy działające globalnie takie jak Bunge, Cargill czy Allseeds. Omówiony został także temat moratorium na sprzedaż ziemi rolnej na Ukrainie  oraz jak prawidłowo inwestować w ukraiński agrobiznes i konsolidować ziemie w warunkach obecnego moratorium.

dsc_0779

O perspektywach współpracy handlowej polskich i ukraińskich firm oraz inwestycjach w branży rolno-spożywczej w panelu dyskusyjnym mówili: Ireneusz Ozga, Prezes VICI Polska, Oleh Beyzyk, Dyrektor Spółdzielni Rolniczej „Kamianka Lisowa” oraz Robert Kuźniarz – Członek Zarządu Związku Zawodowego Centrum Narodowe Młodych Rolników.

Dużo młodych rolników polskich interesuje się możliwością inwestowania na Ukrainie, jednak przeprowadzenie analizy rynkowej, szczegółowa wiedza na temat rynku zagranicznego to podstawa dla robienia interesów za granicą.

Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród przedstawicieli polskich i ukraińskich firm, dyplomacji oraz mediów.