Region ABC, czyli Trójmorze „plus”

XI Baltic Business Forum za nami. W dniach 10-12 kwietnia spotkaliśmy się w gościnnym jak zawsze Świnoujściu. Zapytacie, co wspólnego z Bałtykiem ma Ukraina? Otóż od kilku lat  ideą BBF jest wspieranie współpracy gospodarczej w Regionie ABC- Adriatyk, Bałtyk, Morze Czarne. Historycznie ta koncepcja nawiązuje do idei Międzymorza wymyślonej przez Józefa Piłsudskiego, nawiązuje też do refleksji nad współpracą w Regionie ABC podejmowanej przez opozycję demokratyczną w PRL i do idei budowania współpracy gospodarczej na osi północ- południe Europy, która pojawiła się po wejściu Polski do UE. Wspólnym mianownikiem tych pomysłów jest uznanie Ukrainy jako ważnego partnera politycznego i gospodarczego. Liczymy, że idea Trójmorza, promowana od 2015 roku przez polską dyplomację i odnoszącą się tylko do krajów UE, stanie się niebawem Trójmorzem „plus”, plus Ukraina i plus Turcja.

Podczas XI BBF dyskutowaliśmy o kampanii społecznej „Partnerstwo o zatrudnienie” i postulatach wynikających z niej dla polskiego ustawodawcy, pracodawcy i dla polskiej administracji. W tym miejscu dziękujemy Wasylowi Woskobojnikowi na szczególną wytrwałość w podejmowaniu kwestii zatrudnienia obywateli Ukrainy w Polsce.

Rozmawialiśmy o sposobach finansowania infrastruktury transportowej i energetycznej w Regionie ABC. Ciekawe propozycje zgłosił w tej dyskusji Ireneusz Wasilewski  z Zarządu  Ukrzaliznyci.

Oceniliśmy stan bezpieczeństwa energetycznego w Regionie ABC, w tym wpływ Nord Stream 2 na sytuację polityczną i gospodarczą w regionie. Dziękujemy prof. Mykhailo M. Goncharowi za pomoc w zorganizowaniu tej debaty i zaproszeniu jej wybitnych uczestników.

Przedstawiciele samorządu lokalnego w Obwodu Charkowskiego z Dianą Barinową na czele przysłuchiwali się dyskusjom polskich samorządów na temat ich doświadczenia w budownictwie mieszkaniowym, tworzenia strategii rozwoju lokalnego i tworzenia sprawnego, przyjaznego transportu publicznego. W ten sposób realizowaliśmy ideę Polsko- Ukraińskiej Akademii Miast, czyli przekazywania doświadczenia polskiej samorządności na rzecz ukraińskiej decentralizacji.

Jak widać Świnoujście i Bałtyk jest blisko Ukrainy. Do zobaczenia za rok, na XII Baltic Business Forum

Zarząd Międzynarodowego Stowarzyszenia Europa- Północ- Wschód