Spotkanie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z przedstawicielami Korpusu Dyplomatycznego

W odrestaurowanych pomieszczeniach służewieckiego hipodromu 23 stycznia br. odbyło się spotkanie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z przedstawicielami Korpusu Dyplomatycznego. Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą reprezentował Wiceprezes PUIG Andrzej Drozd.

– Sektor rolno-spożywczy stał się liderem polskiego handlu. W latach 2003-2017 polski eksport rolno-spożywczy wzrósł ponad sześciokrotnie – z 4 mld euro do ponad 25 mld euro. Znaczny i stabilny wzrost wymiany handlowej oznacza też, że jesteśmy partnerem perspektywicznym, a współpraca z polskimi producentami jest szansą na rozwój i korzystną współpracę zarówno dla importerów, jak i  eksporterów produktów rolno-spożywczych – powiedział minister Krzysztof Jurgiel podczas spotkania z ambasadorami oraz radcami rolnymi i handlowymi placówek dyplomatycznych krajów, które mają siedzibę w Warszawie.

To wydarzenie jest okazją do prezentacji potencjału eksportowego polskiej żywności. Stwarza ono możliwości poznania wyjątkowego smaku polskiej żywności i spróbowania naszych tradycyjnych potraw oraz specjałów.

– Dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty cechowały się najwyższą jakością i najwyższymi standardami bezpieczeństwa. Dzięki stałemu rozwojowi technicznemu, technologicznemu i organizacyjnemu sektora spożywczego, Polska weszła do czołówki nowoczesnych i innowacyjnych europejskich producentów żywności – podkreślił minister Jurgiel i dodał, że modernizując  produkcję zachowujemy w dalszym ciągu szacunek do naszego kulinarnego dziedzictwa i tradycji. Dzięki temu nasze wyroby mają tak niepowtarzalny smak i aromat.

Na prowadzoną przez resort Listę Produktów Tradycyjnych wpisanych zostało już prawie 1800 produktów. Są to produkty wytwarzane według tych samych receptur od co najmniej 25 lat. Natomiast w systemach unijnych zostało już zarejestrowanych 40 naszych produktów. Wszystkie one stanowią elementy tożsamości społeczności lokalnych i regionalnych. 

– Cieszy mnie fakt, że polska żywność zdobywa uznanie coraz większej liczby odbiorców na całym świecie, a polskie firmy sektora rolno–spożywczego coraz chętniej wchodzą na zagraniczne rynki. W ubiegłym roku duża grupa polskich produktów rolno–spożywczych zagościła po raz pierwszy w wielu krajach na świecie, dając konsumentom możliwość poznania polskich smaków i wysokiej jakości polskiej żywności, jednocześnie wzbogacając kuchnie tych Państw – mówił minister Jurgiel.

Szef resortu rolnictwa  zapewnił o wspieraniu polskich producentów w zakresie wzmocnienia wizerunku tych produktów. Zachęcał również, aby dyplomaci, którzy przyszli dziś na spotkanie z polskim ministrem rolnictwa stali się ambasadorami polskiego smaku.

– Jestem przekonany, że korzyści z wzajemnego poznania i rozwoju współpracy odniosą zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy – powiedział minister Jurgiel.

Zaproszenie na dzisiejsze spotkanie, przyjęli przedstawiciele placówek dyplomatycznych z  Afganistanu, Armenii, Arabii Saudyjskiej, Azerbejdżanu, Bangladeszu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Chin, Chorwacji, Czarnogóry, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Iraku, Japonii, Kataru, Kazachstanu, Kolumbii, Republiki Korei, Libanu, Litwy, Malezji, Maroka, Mołdawii, Mongolii, Nigerii, Nowej Zelandii, Pakistanu, Panamy, Portugalii, Republiki Południowej Afryki, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Sri Lanki, Syrii, Tajlandii, Tunezji, Wenezueli, Węgier i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Spotkanie zostało z organizowane we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa oraz stowarzyszeniami i firmami branży rolno-spożywczej. Uświetnił ją występ zespołu Mała Orkiestra Pacowa z Augustowa. 

Źródło: MRiRW