Decentralizacja, czyli demokracja

Decentralizacja, czyli demokracja

7 grudnia w Ukrainie obchodzony jest Dzień Samorządu.

Od 2014 roku wprowadzana jest reforma, polegająca na dobrowolnym łączeniu się ukraińskich wsi, miasteczek i miast w tzw. zrzeszone terytorialne. Kompetencje władzy centralnej i regionalnej, wraz z pewnymi zasobami finansowymi przekazywane są nowym jednostkom administracyjnym.

Nowa minister rozwoju hromad i rozwoju terytorialnego Aliona Babak zapowiedziała, że proces dobrowolnego łączenia zakończy się do lutego 2020 roku. Zwróciła uwagę, że teraz ważne będzie określenie i wdrażanie standardów usług społecznych, które mają świadczyć hromady. Podkreśliła, że hromady powinny też zwrócić uwagę na wypracowanie dochodów własnych. Według ostatnich danych działają już 1002 ZTH, w planach zatwierdzono powołanie jeszcze ponad 300 hromad.

Polscy eksperci mieli spory wkład w projektowanie decentralizacji, wspierają też realizację tej reformy państwa ukraińskiego. Nasza Izba utworzyła platformę wsparcia decentralizacji, czyli Polsko- Ukraińską Akademię Miast. Uczestniczymy w konferencjach i szkoleniach prowadzonych w Ukrainie. Pomagamy w organizacji pobytów studyjnych samorządowców z Ukrainy w Polsce. W ramach Polskiej Pomocy realizowaliśmy projekt adresowany do zrzeszonych, wiejskich terytorialnych hromad obwodu charkowskiego pod nazwą „Nasza energia- hromada samowystarczalna energetycznie” (www.nasza-energia.org)

Wszystkim ukraińskim Przyjaciołom zaangażowanym w decentralizację życzymy sukcesu, czyli samorządności, zbudowania lokalnych społeczności i lokalnej demokracji!

Szczególnie pozdrawiamy widocznych na zdjęciu Przyjaciół z obwodu charkowskiego!

(Foto z pobytu studyjnego w gminie Przesmyki, w woj. Mazowieckim, w ramach projektu „Nasza energia- hromada samowystarczalna energetycznie”)