POTATO POLAND 2021
20 sierpnia 2021 @ 08:00 - 22 sierpnia 2021 @ 17:00
Polska Federacja Ziemniaka zaprasza do udziału w Potato Poland 2021 i XXVIII Krajowych Dniach Ziemniaka, które odbędą się w Lęborku w dniach 20-22 sierpnia br. Współorganizatorem wydarzenia jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz IHAR, a partnerem Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza.
POTATO POLAND to impreza o charakterze wystawowo – konferencyjnym mająca na celu integrację polskiej branży ziemniaczanej, otwieranie polskiego rynku na świat, transfer wiedzy i technologii do producentów rolnych oraz wzrost samooceny uczestników branży i jej partnerów.
TEMATY KONFERENCYJNE:
1. Konferencja „Ziemniak i Morze Możliwości” – partnerami konferencyjnymi będą władze samorządowe (wójt, starosta, marszałek, wojewoda pomorski) oraz partnerzy prywatni.
- Rola samorządu w integracji potencjału produkcyjnego lokalnych rolników i przetwórców (Polskie Towarzystwo Gospodarcze)
- Technologia i zrównoważona produkcja przetwórcza
- Program „Od pola do stołu” – wyzwania i współpraca gastronomia – przetwórca – rolnik,
- Promocja regionu i potencjalna współpraca z Ukrainą (Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza)
- Rynek pracy – nowe rozwiązania w obszarze zatrudnienia
- Reaktywacja bocznic kolejowych w regionie.
2. Konferencja „Powrót na światowe rynki” – partnerami konferencyjnymi będą MRiRW, KOWR, PAIH, PUIG, Europatat oraz WPC IRELAND 2022.
Biznes ziemniaczany
- Swobodny dostęp dla polskich ziemniaków do rynków eksportowych – uzyskanie profesjonalnej produkcji ziemniaka wolnej od bakterii Cms.
- Powrót na światowe rynki – RUCIP , Aktywny e-program eksportowy Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, marketing geolokalizacyjny.
Cyberagrotechnika
- Paszportyzacja polskiej żywności zintegrowana z Dialogiem Krajowym ONZ– budowanie w Polsce systemu identyfikacji żywności.
- Nowoczesne rozwiązania w handlu detalicznym – odpowiedzenie na potrzeby współczesnych konsumentów żywności z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań: komunikacja RFID, technologia rozproszonego rejestru np. blockchain, skracanie łańcuchów dostaw poprzez dedykowaną produkcję.
Inicjatywa trójmorza
- Kolej dla żywności – nowe możliwości transportowe pomiędzy Polską a Ukrainą. Korytarz Gdańsk – Odessa.
- Inicjatywa Trójmorza Producentów Ziemniaka – wspólne i skoordynowane równoważenie podaży oraz zapotrzebowania na ziemniaki i produkty przetwórstwa na obszarze krajów należących do Inicjatywy Trójmorza oraz jej partnerów poprzez działalność w zakresie produkcji i obrotu ziemniakami oraz przetworów.
Neutralność klimatyczna
- Neutralność klimatyczna producentów żywności – rozwój zrównoważonego rolnictwa, przejście na stosowanie odnawialnej energii elektrycznej i ograniczenie wykorzystania ilości surowca pierwotnego.
- Optymalizacja głównych praktyk rolniczych – innowacyjny system wspomagania decyzji do optymalizacji głównych praktyk rolniczych w produkcji roślinnej.
- Diagnostyka i doradztwo – badania dostarczą nową wiedzę i algorytmy dotyczące predykcji potrzeb nawożenia, optymalizację nawodnienia i ochrony w powiązaniu z kompletną analizą czynników stresowych wpływających ma kondycję roślin i w konsekwencji na wysokość i jakość plonu.
Innowacyjne spółki skarbu państwa filarem polskiej gospodarki – biodegradowalna skrobia termoplastyczna produkowana przez Grupę Azoty
Na zakończenie konferencji odbędzie się pokaz kulinarny połączony z edukacją kulinarną.
Zachęcamy do udziału! Osobą do kontaktu ze strony PUIG jest Valentyn Honcharenko, e-mail: valentyn.honcharenko@pol-ukr.com.