Polak rzecznikiem ukraińskich przedsiębiorców

Polak rzecznikiem ukraińskich przedsiębiorców

Pod koniec lipca ukraińskie media poinformowały, że Marcin Święcicki- poseł na Sejm RP, były minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego i były Prezydent Miasta Warszawy- zostanie Rzecznikiem Praw Przedsiębiorców na Ukrainie. Poprosiliśmy Pana M. Święcickiego o komentarz do tej informacji:

– Nie było moją intencją podawanie tej wiadomości, sprawa jest bowiem w toku i nie została formalnie zakończona.  Rzeczywiście jakiś czas temu zaproszono mnie do międzynarodowego, otwartego konkursu na urząd Rzecznika Praw Przedsiębiorców Ukrainy. Firma doradztwa personalnego Korn Ferry poddała mnie licznym testom i zakwalifikowała mnie do ostatniego etapu, którym była rozmowa z komisją selekcyjną. W jej skład weszli przedstawiciele Rady Rzecznika Przedsiębiorców: po jednym reprezentującym organizacje ukraińskich przedsiębiorców, międzynarodowe instytucje finansowe oraz Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego i Handlu Ukrainy. Przeszedłem i ten etap, po czym Rada Rzecznika Przedsiębiorców jednogłośnie zatwierdziła moją kandydaturę. Wniosek o powołanie został skierowany do Rady Ministrów Ukrainy. Kiedy to nastąpi- nie wiem, zwłaszcza że po wyborach parlamentarnych spodziewana jest zmiana rządu.

Chciałbym zwrócić uwagę na szczególny status Rzecznika Praw Przedsiębiorców- urząd powołano w 2014 roku na bazie porozumienia pomiędzy pięcioma organizacjami ukraińskich przedsiębiorców, rządu Ukrainy, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju ( EBRD) oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju ( OECD). Trwają starania o to, by Rzecznik działał na bazie ustawy, uchwalonej przez Radę Najwyższą Ukrainy, złożony projekt nie został jednak rozpatrzony, gdyż skrócona została kadencja Rady.

Czym zajmuje się Rzecznik i jego biuro? Rozpatruje skargi przedsiębiorców na aparat państwowy, władzę lokalną i przedsiębiorstwa państwowe. Skarga musi jednak spełniać kilka warunków:

– wcześniej trzeba podjąć próbę rozwiązania problemu w innej instytucji odwoławczej,

– skarga nie może dotyczyć wyroków sądowych,

– nie minął rok od zaistnienia powodu skargi,

– jej przedmiotem są relacje pomiędzy przedsiębiorstwem a czynnikiem państwowym.

Inspektorzy, pracujący w biurze, w ciągu 10 dni przedstawiają Rzecznikowi rekomendację, czy zajmować się skargą. Pracy jest dużo, bo rocznie do rozpatrzenia kwalifikuje się około 1800 skarg. Rzecznik zwraca się do organów państwa i do firm państwowych o zmianę decyzji. Składa też rekomendacje systemowe, raporty dotyczące np. poboru podatków, ceł, inspekcji, dostępu do energii, stosunków z pracownikami. Tu ważna jest współpraca z takimi organizacjami jak Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza. Prezesowi Jackowi Piechocie dziękuję za podtrzymywanie mnie na duchu w procesie rekrutacyjnym.

Z Ukrainą związany jest spory kawałek mojej drogi zawodowej. W 1993 roku byłem współautorem raportu o Ukrainie dla Fundacji CASE. W latach 2007-2011 kierowałem think tankiem Programu Rozwoju Narodów Zjednoczonych (UNDP), który wspierał, m.in., wejście Ukrainy do Światowej Organizacji Handlu ( WTO). Natomiast w latach 2014-2015 koordynowałem pracę polskich ekspertów, którzy wspierali reformę samorządową na Ukrainie. Dlatego, kiedy zaproszono mnie do konkursu, długo się nie zastanawiałem.

Wypowiedź uzyskaliśmy 6 sierpnia 2019 r.