Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza – Partnerem Instytucjonalnym Festiwalu UKRAINA!

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza – Partnerem Instytucjonalnym Festiwalu UKRAINA!

UKRAINA! 4. FESTIWAL FILMOWY odbędzie się w dniach 24-27 października 2019 r. w Kinie Iluzjon w Warszawie oraz 6-8 grudnia 2019 r w Lublinie.

Kino ukraińskie, będące aktualnie w fazie rozkwitu, z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali i krytyków filmowych. W programie czwartej edycji festiwalu UKRAINA! znalazły się pokazy najważniejszych i nagradzanych filmów z Ukrainy ostatnich dwóch lat, spotkania z twórcami, plebiscyt publiczności na najlepszy film festiwalu, warsztaty kuchni ukraińskiej, projekcje i zajęcia dla dzieci, koncert jazzowy trio Szamburski/ Szpura/ Tokar/, wystawa plakatów Yellow&Blue klubu ukraińskich ilustratorów Pictoric oraz czytanie performatywne dramatu „Gdzieś i około” Anny Jabłońskiej.

W programie między innymi:

„DO DOMU” w reż. Narimana Alieva, laureat Złotego Księcia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Odessie, a także ukraiński kandydat do Oscara. Film opowiada o ojcu i synu, Tatarach Krymskich, którzy przewożą ciało zmarłego syna i starszego brata z Kijowa, by pochować go na Krymie.

„DZIKIE POLE” wg powieści Serhija Żadana, jednego z najgłośniejszych współczesnych pisarzy ukraińskich, w reż. Jarosława Lodygina. To historia Hermana Korolyova, którego brat znika w tajemniczych okolicznościach. Herman musi wrócić z dużego miasta do swojego miasteczka, aby bronić rodzinnego biznesu przed mafią.

“CZŁOWIEK Z TABORETEM” to z kolei biograficzny film dokumentalny o życiu ukraińskiego reżysera i podróżnika Leonida Kantera. Tytuł filmu – „Człowiek z taboretem” – ma związek z nazwą wypraw Kantera do 4 oceanów „Z taboretem do oceanu”. Film powstał na podstawie materiałów nakręconych przez Kantera podczas jego podróży do Przylądka Horn. Jego przyjaciele ukończyli projekt rozpoczęty jeszcze za życia reżysera. Leonid Kanter zdecydowanie wyróżnia się na tle kinematografii ukraińskiej. Stworzył kilka bardzo znanych dzieł, między innymi film biograficzny o Wasylu Slipaku, „MIT”, który w 2018 roku wygrał nagrodę publiczności festiwalu UKRAINA!.

Na festiwalu zostaną również zaprezentowane odkrycia ukraińskiej kinematografii z ostatnich lat: „BOHATER NASZYCH CZASÓW” w reż. Antoniny Noiabrovej, zwycięzca nagrody za najlepszą reżyserię Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Odessie 2018, oraz „KOBIETA IDZIE NA WOJNĘ” w reż. Benedikta Erlingssona, laureat ponad 20 nagród na światowych festiwalach filmowych. Na gali otwarcia zostanie pokazany komedio –dramat MOJE MYŚLI SĄ CICHE w reż. Antonio Lukicha.

W programie znajda się również filmy polskie o tematyce ukraińskiej: ETER Krzysztofa Zanussiego, dokument JAZDA OBOWIĄZKOWA w reż. Ewy Kochańskiej oraz OBYWATEL JONES i spotkanie z Agnieszką Holland.

Imprezy towarzyszące:

Wystawa Yellow&Blue. Poprzez graficzny język plakatów pokaże tradycje, lokalizacje i cechy, które nie są łatwe do znalezienia w przewodnikach. Tereny mieszkalne, przepełnione plaże, transport publiczny, tradycyjne instrumenty muzyczne, Karpaty, lokalne fast foody i biesiady – to, co jest najbardziej interesujące. Projekt stara się pokazać inne spojrzenie na wydarzenia historyczne, zjawiska społeczne i kulturowe, które są dobrze znane mieszkańcom Ukrainy, ale często nieznane obcokrajowcom. W ten sposób tworzy nowoczesny i ironiczny obraz Ukrainy. Projekt rozpoczął się w 2016 roku. Do dziś powstało 30 plakatów stworzonych przez 15 ilustratorów.

Klub Ilustratorów Pictoric to społeczność ukraińskich ilustratorów, artystów i grafików, z których każdy wyróżnia się unikalnym stylem, wpisującym się w najnowsze trendy w grafice. Klub realizuje międzynarodowe projekty z udziałem utalentowanych artystów z różnych krajów i promuje wysokiej jakości nowoczesną ilustrację na Ukrainie i za granicą.

Koncert trio jazzowego Szamburski/Szpura/Tokar – to muzycy, których nie trzeba przedstawiać publiczności zorientowanej na jazz, muzykę niezależną czy eksperymentalną.

Muzycy spotykali się dotychczas kilkakrotnie przy tworzeniu międzynarodowych projektów (min. Ukrapol – polsko-ukraińska orkiestra powstała w Kijowie, projekt realizowany we

współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza). W autorskim trio realizują zupełnie nowy program, w którym usłyszymy zarówno kompozycje własne jak spontaniczne improwizacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i przyjaźni tych wybitnych muzyków.

Performatywne czytanie sztuki w Teatrze Studio w Warszawie.

Dramat pt.” Gdzieś i około” , autorka: Anna Jabłońska / właściwie Hanna Maszutina/. Dramatopisarka z Odessy, absolwentka prawa międzynarodowego. Autorka zginęła w zamachu terrorystycznym na lotnisku Domodiedowo w Moskwie w 2011 roku., przylatując po odbiór nagrody pisma ” Iskusstwo kino” . Pozostawiła po sobie imponujący dorobek: ponad 30 dramatów i scenariuszy filmowych, liczne wiersze i artykuły. W chwili śmierci miała 29 lat. ” Gdzieś i około ” jest komedią – do bólu śmieszną, ale także do głębi tragiczną. To studium ludzkiej samotności i desperacji w poszukiwaniu szczęścia, które jednak każde z bohaterów rozumie na swój sposób.

„Gdzieś i około”
Autor: Anna Jabłońska
Tłumaczenie: Anna Korzeniowska – Bihun
Reżyseria: Jerzy Lach
Aktorzy Teatru Studio: Monika Obara, Andrzej Szeremeta, Tomasz Nosiński, Krzysztof Strużycki

Oraz, jak co roku:

MISIOWY PORANEK – pokaz bajek animowanych i warsztaty dla dla dzieci o tematyce ukraińskiej.

KULINARNA PODRÓŻ NA UKRAINĘ czyli warsztaty kulinarne, w czasie których uczestnicy poznają jak przygotowuje się tradycyjne danie kuchni ukraińskiej. Każdy uczestnik będzie przygotowywać danie dla siebie. Warsztaty zakończą się wspólnym posiłkiem.