Ukraina w żółtej strefie

Ukraina w żółtej strefie

Od 23 września w Ukrainie na terenie całego kraju obowiązuje żółta strefa – postanowiła Państwowa Komisja ds. Technologiczno-Ekologicznego Bezpieczeństwa i Sytuacji Kryzysowych.

Decyzja została podjęta w związku z pogorszeniem sytuacji epidemiologicznej: w ostatnim tygodniu liczba nowych potwierdzonych przypadków COVID-19 wzrosła o 68 proc., a hospitalizacji – o 51 proc.

W związku z tym w całym kraju obowiązują następujące ograniczenia:

  • imprezy masowe: nie więcej niż jedna osoba na 4 m kw. lub sala wypełniona max. w dwóch trzecich powierzchni;
  • lokale gastronomiczne: nie więcej niż 4 osoby przy stoliku, odległość między stolikami – min. 1,5 m;
  • kina i inne instytucje kultury: zajęte max. dwie trzecie miejsc lub 50 proc. miejsc w każdej sali;
  • siłownie i centra fitness: nie więcej niż jedna osoba na 10 m kw.

Ograniczenia te nie będą obowiązywać w przypadku, gdy wszyscy odwiedzający i co najmniej 80 proc. organizatorów imprez masowych, pracowników kawiarni i restauracji, kin, teatrów, muzeów lub innych instytucji kultury, siłowni i basenów będzie zaszczepionych co najmniej jedną dawką lub będzie się legitymować ważnym (72 h) negatywnym wynikiem testu PCR lub antygenowego.

Placówki edukacyjne będą działać pod warunkiem, że co najmniej 80 proc. pracowników potwierdzi przyjęcie co najmniej jednej dawki szczepionki.

W ciągu ostatniej doby w Ukrainie odnotowano 6754 nowych przypadków COVID-19. Od początku pandemii co najmniej jedną dawką zaszczepiono 6 435 427 osób.

Więcej na edialog.media