Ukraina wszczęła postępowanie ochronne przed importem serów

Ukraina wszczęła postępowanie ochronne przed importem serów

Międzyresortowa Komisja Handlu Międzynarodowego wszczęła specjalne postępowanie ochronne w sprawie importu niektórych rodzajów sera do Ukrainy – informuje eDIALOG.media powołując się na „Kurier Rządowy” Ukrainy.

Komisja powołała się na wniosek Stowarzyszenia „Związek Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy”, które wystąpiło w imieniu 23 ukraińskich producentów. Komisja przytoczyła argumenty wnioskodawców. Wśród nich najważniejszy zdaje się ten, że znacznie wzrósł import serów do Ukrainy, co negatywnie wpływa na sytuację ukraińskich producentów. Podano, że w okresie rok 2018 do pierwszej połowy 2021 roku import serów wzrósł w bezwzględnych wskaźnikach o 445 proc., zaś w stosunku do wielkości krajowej produkcji o 546 proc.

Dochodzenie powierzono Ministerstwu Gospodarki, które w terminie 30 dni od daty opublikowania zawiadomienia o postępowaniu ochronnym zarejestruje zainteresowane strony specjalnego dochodzenia i rozważy potrzebę przeprowadzenia przesłuchań.

W terminie 45 dni od dnia opublikowania zawiadomienia, Ministerstwo Gospodarki Ukrainy rozpatruje przekazane na piśmie uwagi i informacje dotyczące śledztwa. Informacje muszą być dostarczone w języku ukraińskim lub w języku oryginalnym i muszą być opatrzone tłumaczeniem na język ukraiński.

Pełny wykaz kodów serów, objętych postępowaniem ochronnym znajduje się na stronie.